Na stronie Sejmu pojawił się już oficjalny komunikat dotyczący głosowania na Rzecznika Praw Obywatelskich. Odbędzie się to 7 lub 8 października. Nie jest pewne kiedy odbędzie się powtórka głosowania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zachęcamy do śledzenia FB kandydatki – tam na pewno taka informacja pojawi się najszybciej.
Przypomnijmy:
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest jedyną kandydatką na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Została zgłoszona w terminie. Nie ma innych kandydatek i kandydatów. Świetny tekst na ten temat napisała Estera Flieger z ngo.pl.
Kandydatkę poparło jak dotąd 841 organizacji społecznych z całej Polski. Można je opisać następująco – świadczą pomoc materialną, prawną, psychologiczną, wspierają rozwój i aktywizację społeczności lokalnych, zachowanie dziedzictwa historycznego, ochrony środowiska i klimatu. Działają na rzecz dzieci i rodziców, uczniów i nauczycieli, osób wierzących i ateistów, rodzin i sierot, kobiet, seniorów, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, pacjentów, osób w kryzysie bezdomności, z problemem alkoholowym, imigrantów, mniejszości narodowych i etnicznych, osób nieheteronormatywnych, osób zamieszkujących tereny wiejskie, mniejsze miasta i metropolie, osób zaginionych i ich rodzin, zwierząt, sportowców, pieszych, osób wysiedlonych i ratujących prześladowanych. Czyli wszystkich tych, którzy mają prawo do godnego życia. Organizacje te pochodzą z całej Polski – mapa do obejrzenia.
Posłowie w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka już raz głosowali nad kandydatką, a poseł Marek Ast – przewodniczący Komisji zarządził głosowanie wyłącznie elektroniczne. Pominął głosy obecnych na miejscu, którzy nie mieli możliwości zagłosować elektronicznie. Zapewne dlatego głosowanie będzie powtórzone. Do odebrania posłom możliwości głosowania nie było podstawy prawnej. Co jednak najważniejsze, możecie obejrzeć wystąpienie kandydatki z Komisji i jej rewelacyjną i odświeżającą przemowę.
Również Zarząd Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska spotkał się z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz w sprawie prawa do informacji. Rozmawialiśmy o problemach, na które napotyka jawność z punktu widzenia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i o tym, co może w tej sprawie zrobić Rzecznik Praw Obywatelskich.
Skupiliśmy się głównie na dokumencie wewnętrznym i twierdzeniu podmiotów zobowiązanych oraz części środowiska naukowego i sędziowskiego o “nadużywaniu prawa do informacji” przez wnioskodawców. Podzieliliśmy się przekonaniem, że nawet zmiana prawa nie zmieni sytuacji, jeśli mentalność pozostanie taka sama.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zaproponowała kilka rozwiązań, które może w tej sytuacji podjąć RPO. W sprawach związanych z dokumentem wewnętrznym, RPO może przyłączać się i pryncypialnie bronić normy konstytucyjnej. Wskazała też wagę popularyzacji prawa do informacji, jako podstawy w demokracji. Dlatego ważne byłoby przyłączanie się RPO do spraw lokalnych, np. wybranie 5 strategicznych spraw dotyczących kluczowych problemów
napotykanych lokalnie przez obywateli. Wspólnie zastanawialiśmy się też nad taką rolą RPO, jak tworzenie platformy do rozmowy z różnymi środowiskami, np. po to, by omówić jak stosowane jest RODO i dlaczego tak częste są problemy na styku z jawnością.
W najbliższym tygodniu będziemy w Sejmie. Dla nas to kwestia tego czy polityków jeszcze obowiązują jakieś standardy i czy za własne zaniedbania będą karać obywateli. Dla nas kandydatka jest także obiecująca – ma pomysły i jest niezależna. To będzie jedno z najważniejszych głosowań dla obywateli. Więcej o kandydatce na stronie naszrzecznik.pl
Jeśli wnioskodawca, poseł Kropiwnicki a za nim reszta członków komisji (nikt z nich nie zakwestionował takiego wprowadzenia do dyskusji nad kandydaturą) uważają że prawa człowieka będące przedmiotem działalności RPO, mają charakter WERTYKALNY to oznacza to, tylko jedno.
Nie mają podstawowego pojęcia o przedmiocie którym się zajmują.
Prawa człowieka mają bowiem charakter horyzontalny.