Czekamy na Wiosnę od półtora roku

Właśnie przesłaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Chodzi o czyn wskazany w art. 23 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, czyli nieudostępnienie informacji publicznej mimo ciążącego na podmiocie obowiązku. Dlaczego sięgamy po tak radykalny środek? Ponieważ partia skutecznie uniemożliwia nam dochodzenie naszych praw przed sądem administracyjnym. 

Wniosek, który zainicjował tę całą historię, wysłaliśmy 11 marca 2019 roku. Pytania dotyczyły wyciągów z kont bankowych i wydatków, które wysyłamy do innych partii politycznych (treść wniosku). 

Partia wezwała nas do wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego, uznając, że wnioskujemy o informację przetworzoną (czyli taką, której nie mają i muszą dopiero wytworzyć). Zapowiedziała również, że za udostępnienie danych zażąda opłaty. Nie odpowiedzieliśmy na wezwanie, stojąc na stanowisku, że wnioskujemy o informację publiczną prostą, bo wyciąg z konta bankowego nie wymaga przetworzenia, chyba że partia zamierzała stworzyć od nowa historię swojego konta. 

W maju 2019 roku otrzymaliśmy część danych, o które wnioskowaliśmy. W udostępnionym przez Wiosnę folderze znalazły się dane pod nazwą Rejestr wpłat powyżej najniższej krajowej i Rejestr wpłat ogólnie. W pozostałej części odmówiono odpowiedzi na wniosek, tym razem zasłaniając się również RODO.

Odmowa udostępnienia informacji powinna być, jak każda decyzja administracyjna, podpisana, tradycyjnie bądź elektronicznie, w przeciwnym razie jest nieważna. Tymczasem Wiosna swoją odmowę przesłała mailowo bez koniecznych podpisów (odmowa Wiosny wysłana mailem – strony 1-4, strona 5). Stowarzyszenie zostało zmuszone do aż dwukrotnego – 13 czerwca i 16 lipca, wezwania partii do przesłania decyzji odmownej w odpowiedniej formie. Wreszcie, 22 lipca ten dzień nadszedł i Sieć Obywatelska Watchdog Polska, nie zgadzając się z decyzją o nieudostępnieniu części wnioskowanych danych, mogła  złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. I tu zaczynają się schody.

Znikająca skarga

Jeśli wysyłamy skargę na decyzję czy bezczynność jakiejś instytucji, robimy to za jej pośrednictwem, ponieważ musi ona załączyć konieczne dokumenty, w tym swoją odpowiedź na skargę. Wiosna tego nie zrobiła, choć długo liczyliśmy na to, że skarga wreszcie trafi do sądu. W końcu, 28 stycznia 2020 r., wysłaliśmy do partii pismo z zapytaniem, czy przekazali tę skargę. Wówczas okazało się, że Wiosna … skargę zgubiła (korespondencja Watchdoga w sprawie zaginionej skargi).

Stowarzyszenie zgodnie z prośbą przesłało skargę jeszcze raz. Nadal nic, co potwierdza stały już kontakt telefoniczny z sądem w tej sprawie. Nie pozostało nam nic innego, jak złożyć wniosek o ukaranie grzywną w tej sprawie, dokładnie opisując sytuację (wniosek o ukaranie grzywną). 27 października 2020 roku WSA w Gdańsku wymierzył Wiośnie karę grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych.  A my… wciąż czekaliśmy na przesłanie naszej skargi do sądu. Pisaliśmy maile z przypomnieniem na wszystkie adresy mailowe dostępne online, próbowaliśmy również skontaktować się z partią przez Messengera – bez skutku. Byliśmy cierpliwi, ale w tej sytuacji, po półtora roku czekania na działania ze strony partii, nie pozostało nam nic innego, jak złożenie zawiadomienia z art. art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej, co dziś zrobiliśmy. Tylko czy to poskutkuje? Cóż, czekamy na rozwój sytuacji i będziemy Was informować o dalszych jej losach. Wygląda na to, że na pełną jawność w Wiośnie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

 

*Jest studentką politologii na Uniwersytecie Warszawskim i członkinią stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej. Dostrzega, jak ważne jest dostarczanie informacji dotyczących rzeczywistości polityczno-prawnej, w której funkcjonujemy, a poza tym lubi pisać. Dlatego postanowiła rozwijać swoje umiejętności m.in właśnie w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *