Co przedszkolak ma na talerzu?

Wielu rodziców, odprowadzając swoje dzieci do przedszkola, zerka na jadłospis wywieszony w korytarzu. W porannym pośpiechu ograniczamy się jednak zwykle do przeczytania, co kuchnia serwuje danego dnia, mało kto ma czas, żeby prześledzić tygodniowe menu. A tylko w ten sposób możemy sprawdzić, czy dzieci są w przedszkolu prawidłowo żywione.

Uspokaja nas przekonanie, że przecież w każdym przedszkolu ktoś kompetentny czuwa nad tym, żeby posiłki dla dzieci były odpowiednio zbilansowane, są wytyczne dotyczące żywienia w takich placówkach, itd. Owszem, jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r., które reguluje te kwestie, ale zawarte w nim wytyczne są dosyć ogólne i pozostawiają szerokie pole do interpretacji. A SANEPID już od kilku lat nie sprawdza jakości wyżywienia w przedszkolach, ograniczając się jedynie do kontrolowania warunków, w jakich dzieci jedzą.

Ale możemy sprawdzić to sami! I my postanowiliśmy to zrobić, do działania zmotywował nas artykuł o panierowanej mortadeli (W przedszkolu dają kotlety z mortadeli. Matka walczy z dyrekcją, a ta wyrzuca 3-latkę z przedszkola). Dlatego 1 marca do 48 przedszkoli w całej Polsce powędrował konsultowany z dietetyczką wniosek o informację publiczną:

Na podstawie art. 61 Konstytucji RP wnosimy o udostępnienie następujących informacji:

1.Czy w przedszkolu zatrudniony jest dietetyk?

2.Kto układa przedszkolny jadłospis?

3.Czy przedszkole posiada piec konwekcyjno-parowy?

4.Czy w jadłospisie wywieszanym w przedszkolu jest informacja o alergenach zawartych w posiłkach (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011)?

Wnosimy ponadto o:

5.Udostępnienie trzech ostatnich dekadowych jadłospisów z gramaturą.

6.Udostępnienie skanów faktur na zakup produktów żywnościowych w miesiącach styczniu i lutym 2018 roku.

Zapytaliśmy po trzy przedszkola z każdego województwa: jedno z miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, jedno z gminy wiejskiej z liczbą mieszkańców między 10 a 15 tysięcy, jedno z gminy wiejskiej poniżej 10 tysięcy mieszkańców.

Lista przedszkoli.

Mamy nadzieję, że przedszkola wiedzą, iż ciąży na nich ustawowy obowiązek udostępniania informacji publicznej i niebawem będziemy mogli przedstawić Wam analizę przedszkolnych jadłospisów.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *