Możemy chcieć więcej!

Ostatnie dni mobilizacji wokół ustawy o jawności życia publicznego – wbrew pewnej frustracji związanej z krótkim terminem zgłaszania uwag – wywołały w nas zaskakujące poczucie sprawstwa. Wierzymy, że da się coś zmienić na lepsze.  To zaś budzi chęć wypowiedzenia tego, czego byśmy po nowej ustawie oczekiwali.

Dlatego zapraszamy Was do podtrzymania tej energii i wspólnej dyskusji o tym, na czym konkretnie owa jawność życia publicznego powinna polegać. Oczywiście w tej dziedzinie, w której posiadamy kompetencje – czyli prawa do informacji.

W czasie spotkania 6 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które miało podsumowywać konsultacje publiczne, pojawiły się propozycje osób zabierających głos, na które autorzy ustawy zdawali się być otwarci. Niektóre z tych propozycji zostały uwzględnione w poprawionym projekcie ustawy, choćby postulat naszej członkini, Anny Gryty, dotyczący obowiązku publikacji odpowiedzi na wniosek o informację publiczną w BIP-ie. Tym bardziej warto skorzystać z możliwości zgłaszania uwag do zmienionego projektu ustawy, czas jest do 23 listopada. 27 listopada odbędzie się spotkanie podsumowujące drugą turę konsultacji.

Wprawdzie zapisy dotyczące opłat za dostęp do informacji i uporczywego wnioskowania zniknęły z projektu ustawy, my jednak postulujemy  wyłączenie w ogóle ustawy o dostępie do informacji publicznej i niezmienianie istniejącego porządku prawnego.  Martwi nas również zawarta w ustawie definicja informacji przetworzonej, która jest na tyle szeroka, że można będzie ja rozciągnąć na wszelkie informacje, żądając wykazania szczególnego interesu publicznego.

Widzimy natomiast szansę na wprowadzenie dobrych zmian przepisami zmieniającymi obecną ustawę o dostępie do informacji publicznej.

Co chcemy zmienić?

Dlatego już dziś zapraszamy Was do przedstawiania publicznie Waszych marzeń dotyczących jawności w życiu publicznym. Tak jak w ustawie chcielibyśmy uzasadnienia zmian, tak i Wy uzasadniajcie i argumentujcie, dlaczego taka zmiana przyczyni się Waszym zdaniem do osiągnięcia pozytywnych zmian w sferze publicznej. Proponujemy na razie luźną formułę w mediach społecznościowych i komentarzach do tekstu. Jeśli uda nam się wypracować wspólnie zestaw propozycji, warto będzie poszukać większej ilości zwolenników dopracowanych propozycji i wspólnie lobbować o zmiany. 

Pod tekstem spisaliśmy propozycje, o których była mowa na spotkaniu. Fundacja Wolności nagrała całe spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, dzięki temu możemy wrócić do tego, o czym była mowa w czasie spotkania.

Gdyby komuś z Was kołatała się myśl, że już coś takiego kiedyś robiliśmy, to się nie myli. Podjęliśmy taką próbę w 2015 roku, gdy Prezydent wraz Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji zapowiadali przegląd prawa samorządowego i zaprosili obywateli do składania propozycji zmian w ustawach z nim związanych. Postanowiliśmy wspólnie z Wami przygotować własne propozycje. Odzew z Waszej strony przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Łącznie złożyliśmy 9 obszernych propozycji zmian z Waszymi czterystoma podpisami! Rok wyborczy spowodował, że ostatecznie sprawa nie została pomyślnie zakończona. Ale raz sformułowany manifest zawsze wraca jako punkt wyjścia do dalszych dyskusji. Zresztą sami zajrzyjcie do tych postulatów – niektóre już są oczywistością, a inne nie są już tak  „radykalne”, jak wydawały się prawie trzy lata temu.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Lech Michalski

    Moja propozycja. Publikowanie w BIP wykazu postępowań administracyjnych prowadzonych przez Wójta, Burmistrza itd. oraz umożliwienie udziału obywateli w tych postępowaniach na zasadzie obserwatora a przedstawicieli organizacji na zasadzie strony postępowania.

  2. piotr

    artykuł wprowadza w błąd co do projektu ustawy
    link odsyła do starej wersji

    1. Redakcja

      poprawione, dziękujemy

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *