10 lat fact-checkingu w Polsce. Konferencja Stowarzyszenia Demagog

Stowarzyszenia Demagog — pierwsza w Polsce organizacja factcheckingowa — organizuje konferencję Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce, na której przestawi raport „Dezinformacja oczami Polaków 2024”. Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.

Stowarzyszenie Demagog już do dziesięciu lat zajmuje się weryfikacją informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej. Dziś licznik na stronie stowarzyszenia wskazuje blisko 6 tys. sprawdzonych wypowiedzi i prawie 2,5 tys. obalonych fałszywych informacji.

Konferencja Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce

 W czasie konferencji 12 kwietnia przedstawiciele i przedstawicielki środowiska dziennikarskiego, naukowego, biznesowego i politycznego będą rozmawiać o dezinformacji — jej wpływie społeczeństwo i skali tego zjawiska. Postarają się również odpowiedzieć na pytanie, jakie największe wyzwania stoją przed środowiskiem factcheckingowym oraz jaką rolę w kontekście dezinformacji może odegrać sztuczna inteligencja. Przedmiotem dyskusji będą też strategie edukacji medialnej jako narzędzia wzmacniania społecznej odporności na dezinformację.

Rzeczywistość ostatnich lat pokazała, że fact-checking jest szczególnie potrzebny w czasie kryzysów zdrowotnych, wojennych i społecznych. Wie to doskonale redaktor naczelny ukraińskiego portalu StopFake.org – Jewhen Fedczenko – który otworzy konferencję swoim wystąpieniem.

Badanie Dezinformacja oczami Polaków 

Podczas konferencji odbędzie się premiera drugiej edycji raportu o stanie dezinformacji w Polsce, który powstał na podstawie badania opinii społecznej. Raport przygotowano w ramach koalicji Stowarzyszenia Demagog, Fundacji Digital Poland i Związku Firm Public Relations Razem przeciw dezinformacji, która również obchodzi urodziny – już drugie.

Z pierwszej edycji raportu „Dezinformacja oczami Polaków” wynikało, że ponad 80 proc. osób spotkało się z fałszywymi informacjami. Według 84 proc. zbyt duża ilość tego typu treści w internecie dzieli społeczeństwo i wpływa na demokratyczne wybory. Co się zmieniło od tego czasu? Jak fałszywe informacje wpłynęły na Polaków? Czy są oni świadomi nowych zagrożeń? Odpowiedzi na te pytania zostaną przedstawione już 12 kwietnia w Warszawie.

Szczegóły na stronie http://urodziny.demagog.org.pl

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *