1% na wiedzę o tym, co robi władza

Sieć Obywatelska Watchdog Polska została organizacją pożytku publicznego w 2009 roku. Przez ten czas zebraliśmy prawie 50 tys. złotych od podatników. Przeznaczyliśmy je na ochronę prawa do informacji i propagowanie jawności jako podstawowej zasady życia publicznego.  Przekazując 1% swojego podatku w tym roku, wesprzesz te same cele.

Jak przekazać 1% podatku?

Aby przekazać nam 1% Twojego podatku, potrzebny jest Ci nasz numer KRS – 0000181348. Gdy już masz go pod ręką, wystarczy, że wpiszesz go w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej: IT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28 lub PIT-38. To urząd skarbowy przekaże nam pieniądze.

Możesz też korzystać z programu do wypełniania deklaracji, który znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że program automatycznie podpowiada numer KRS naszej organizacji, nie będzie można go zmienić.

Warto wiedzieć, że podatek możesz przekazać, tylko jeśli rozliczasz się samodzielnie. I możesz to zrobić pracując na etat, umowę zlecenie i o dzieło, będąc emerytką lub emerytem czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym. Twój 1% wesprze nas także jeśli sprzedałeś(aś) nieruchomość lub papiery wartościowe.

Czy można nas wesprzeć także w inny sposób?

Tak. Bardzo nam pomożesz jeśli:

  • Opowiesz o nas swoim znajomym i zachęcisz ich do przekazania 1% podatku.
  • Wydrukujesz naszą ulotkę i przekażesz osobom z Twojego otoczenia.
  • Powiesisz nasz plakat do samodzielnego wydrukowania na klatce schodowej lub w miejscu publicznym (oczywiście legalnie) – Plakat 1 i Plakat 2.
  • Umieścisz baner na swojej stronie, jeśli taką posiadasz.
  • Do podatku dodasz stałe zlecenie na comiesięczny przekaz dla Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, na numer konta: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001, a w tytule napiszesz „darowizna na cele statutowe”.
  • Włączysz się niefinansowo w nasze działaniabaner ruchomy dla zaprzyjaźnionych wersja spokojna wolna

Na co przeznaczymy zebrane pieniądze?

Pieniądze, które nam przekażesz, przeznaczymy na ochronę prawa do informacji. Oznacza to, że opłacimy z nich:

  • Koszty spraw sądowych osób, które podejmują działania w interesie publicznym. My sami jesteśmy od tego roku zwolnieni z takich kosztów jako organizacja pożytku publicznego. To bardzo duża oszczędność, ale wciąż ponosimy koszty, gdyż pomagamy innym osobom.
  • Koszty kopert, znaczków, papieru. Choć wnioski o informację wysyłamy mailem, to niestety skargi zazwyczaj muszą być wydrukowane i przekazane pocztą.
  • Koszty pracy prawników. Rozrastamy się i jest coraz większe zapotrzebowanie na naszą pomoc. Pracuje z nami grupa studentów i studentek, ale potrzebujemy wychowywać następne pokolenie prawników specjalizujących się w ochronie prawa do informacji. Na to potrzebne są pieniądze.
  • Koszty pracy organizacyjnej – wykonywanie naszych działań wiąże się ze sporą logistyką i zarządzaniem.  W dokumentacji musi być porządek!

Jak dowiesz się, czy dotrzymaliśmy słowa?

To, ile zebraliśmy pieniędzy i jak je wydaliśmy, opublikujemy w naszym Biuletynie informacji Publicznej:

Jeśli zdecydujesz się dodatkowa na zlecenie stałe, to sprawdzisz nas tutaj.

A gdy będziesz chciał lub chciała poczytać o naszych osiągnięciach, zapisz się na newsletter i śledź nasze media społecznościowe.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. Grazyna Nowak

    Popieram . Bardzo. Dokonam zlecenia stalego.

  2. Mariusz

    Macie moje 1% i będziecie je otrzymywać co roku tylko działajcie tak dalej. Mariusz Bartela

  3. Karol XVII

    Podoba mi się Wasza aktywność – oddam 1% z PIT-u na Waszą działalność !

  4. Mirek

    Jak sami zaczniecie publikować o sobie takie dane jakich wymagacie od innych to się zastanowię. Na początek poproszę o wszystkie umowy zawarte przez Was (w tym z członkami zarządu). I chodzi mi o działające dokumenty a nie linki które prowadzą donikąd jak było przed zmianą strony (bo teraz nie ma nic). Poproszę też o dane o wykształceniu zarządu.
    I co ?

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Umowy zarządu: Katarzyny Batko-Tołuć http://bip.siecobywatelska.pl/userfiles/file/UMOWY_ZLECENIA/umowa_K_batko.pdf; Szymona Osowskiego – http://bip.siecobywatelska.pl/userfiles/file/UMOWY_ZLECENIA/Umowa_S_Osowski.pdf. Aneta Pierzchałą-Tolak nie pracuje dla Stowarzyszenia. Umowy nie są płacone ze środków publicznych. Mamy jednak politykę jawnych płac http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=413&id2=383
      Umowy grantowe ze środków publicznych znajdzie Pan tu http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=371
      Tu zaś znajdzie Pan spis umów zleceń i o dzieło ze środków publicznych http://bip.siecobywatelska.pl/index.php?id=400&id2=383
      Z naszej strony wystarczy kliknąć w znaczek BIP aby dotrzeć do informacji.
      Wykształcenie zarządu: Szymon Osowski, mgr prawa, Uniwersytet Szczeciński; Katarzyna Batko-Tołuć, mgr socjologii, Uniwersytet Warszawski, Aneta Pierzchała-Tolak, mgr administracji, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

  5. Marek

    Przekazalem 1%.

    1. Katarzyna Batko–Tołuć

      Dziękujemy najserdeczniej jak umiemy 🙂

  6. Andrzej

    Przekazuje 1 % . Dzięki pomocy Panu Mecenasowi Szymonowi Ossowskiemu udało się dokonać zmian w naszej gminie. Kiedy zaczynałem 4 lata temu praktycznie wszystko w naszych jednostkach samorządowych było tajne. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *