Mocna Straż PL-UA

Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) współpracuje z Ukraińską Siecią Obywatelską OPORA w zakresie rozwijania środowiska organizacji strażniczych w Ukrainie.

opora

W 2008 roku wspólnie zrealizowaliśmy przedsięwzięcie polegające na zbudowaniu zespołu trenerów i trenerek zajmujących się przygotowywaniem lokalnych organizacji oraz obywatelek i obywateli do działań strażniczych.  W projekcie tym zostały wykorzystane doświadczenia Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich zdobyte przy wdrażaniu Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Projekt partnerski SLLGO i OPORY objął zebranie grupy praktyków zajmujących się kontrolą obywatelską w Ukrainie, następnie zorganizowanie dla wybranej grupy szkolenia trenerskiego, podczas którego zaplanowano tematykę i programy szkoleń dla lokalnych strażników w Ukrainie, a następnie przetestowanie programów szkoleniowych w praktyce. Programy dotyczyły 6 tematów:

  • Kampania informacyjna w ramach działań strażniczych
  • Planowanie kampanii kontroli obywatelskiej
  • Aktywizacja i zaangażowanie otoczenia do działań strażniczych
  • Aspekty prawne przy realizacji działań strażniczych
  • Formowanie zespołu monitorującego w ramach działań strażniczych
  • Metodologia oraz narzędzia realizacji monitoringu obywatelskiego

Już teraz możemy mówić o zaistnieniu nieformalnej sieć trenerów w dziedzinie działań kontroli obywatelskiej, długofalowo natomiast planowana jest
I Ukraińska Szkoła Działań Strażniczych. Dzięki realizacji projektu powstał bowiem unikalny program szkoleniowy.

Działania SLLGO i OPORY zmierzają do dalszego wzmacniania inicjatyw strażniczych w Ukrainie. Samorzutnie powstają nowe rozwiązania, jak np. pomysł Centrum Nasze Prawo, które wprowadziło do swojej oferty program bezpłatnych szkoleń dla aktywnych obywateli, którzy chcą patrzeć władzom na ręce. Centrum prowadzi także portal internetowy, na którym uczestnicy projektu i nie tylko, umieszczają wiadomości i porady, dotyczące realizacji działań strażniczych, rzeczniczych oraz kampanii monitoringu obywatelskiego w Ukrainie. OPORA wprowadziła zasady działań monitorujących w swojej sieci: przejrzystość i jawność, odpowiedzialność, profesjonalizm. W styczniu 2009 opublikowała roczny raport merytoryczny i finansowy (w wersji elektronicznej, papierowej), który jest dobrą ilustracją jawności jej działań.

Co więcej, zwiększyła się liczba lokalnych działań strażniczych w Ukrainie, przykładem może służyć inicjatywa Monitoring wydatkowania publicznych środków na działania organizacji pozarządowych we Lwowie, realizowany przez 4  stowarzyszenia,  których przedstawiciele brali udział w naszym projekcie, Monitoring reklamy papierosów w Ukrainie realizowany przez OPORĘ, Monitoring oficjalnej strony internetowej władz miasta Kirowograd. Stowarzyszenie TORO z Kirowogradu skutecznie interweniowało w sprawie przywrócenia prawa prywatyzowania byłych akademików na rzecz ich mieszkańców. Przedstawiciele TORO zrealizowali analizę prawa, i zapewnili zainteresowanym dostęp do informacji na temat procedur prywatyzacji przyjętych od 1 stycznia 2009. Agencja Ekonomicznego Rozwoju m. Voznesenska realizuje z kolei projekt Obywatelski monitoring wybierania wykonawców usług miejskich.

Ponadto w ramach współpracy przygotowano się do rozpowszechniania doświadczeń strażniczych zgromadzonych przez organizacje z różnych krajów – ich opisy znajdują się na stronie www.watchdog.org.pl. Strona ta częściowo została przetłumaczona na język ukraiński, a z kolei ukraińskie doświadczenia na język polski i angielski.

Podczas realizacji projektu Stowarzyszenie współpracowało także z wolontariuszką  OPORY Agnieszką Podgórską, która odbywała trzymiesięczną wizytę w Ukrainie, wcześniej zaś współpracowała z naszym Stowarzyszeniem. Agnieszka przedstawiała ukraińskim partnerom doświadczenia polskie dotyczące reform samorządowych.

Organizacje z Ukrainy zostały także włączone w projekt Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich polegający na organizowaniu dorocznych seminariów dla organizacji strażniczych. W 2009 roku tematyka seminarium to budowanie zaufania społecznego dla działań strażniczych. Uczestnikami seminarium są organizacje z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii, Rumunii.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *