na stronie:
Dokumentacja

Hermes – młodszy brat Pegasusa?

Po aferze z wykorzystywaniem przez polskie służby zaawansowanego oprogramowania szpiegowskiego Gazeta Wyborcza na początku marca ujawniła, że także Prokuratura Krajowa miała swojego Pegasusa, który nazywa się Hermes.  Z doniesień medialnych wynika, że kierownictwo Prokuratury Krajowej dowiedziało się o tym przez przypadek, gdy dostało rachunek za korzystanie z tego systemu. W ślad za tekstem w Wyborczej…

Dokumentacja

Czy rekomendacja Rady Europy i dyrektywa Parlamentu UE powstrzymają SLAPP-y?

Na początku kwietnia sfinalizowano prace nad długo oczekiwanymi rozwiązaniami dotyczącymi przeciwdziałania SLAPP-om. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rekomendację dotyczącą SLAPP-ów, z kolei w Parlamencie Europejskim podpisano dyrektywę antySLAPP-ową.  Rekomendacja Rady Europy Komitet Ministrów to ciało decyzyjne Rady złożone z ministrów spraw zagranicznych każdego państwa członkowskiego lub stałych przedstawicieli dyplomatycznych w Strasburgu. Rekomendacja, którą przyjęto 5…

Dokumentacja

Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności

Zarówno wybory parlamentarne 15 października 2023 roku, jak i te samorządowe, pokazały, że aktywiści i aktywistki mają wpływ na zmianę. Wysoka frekwencja w jesiennych wyborach to bez wątpienia także zasługa licznych kampanii profrekwencyjnych realizowanych przez organizacje społeczne w całym kraju. Obserwujemy również, że w gminach, w których na rzecz zmiany działały stowarzyszenia, fundacje czy grupy…

Dokumentacja

Jak Dawid ma wygrać z Goliatem? Międzynarodowa konferencja o pozwach typu SLAPP

W dniach 25-26 kwietnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja o pozwach typu SLAPP organizowana przez Agorę, ARTICLE 19 Europe, Helsińską Fundację Praw Człowieka, Prague Civil Society Center i Sieć Obywatelską Watchdog Polska. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak położyć kres nękaniu osób działających w interesie publicznym.  Rośnie liczba strategicznych pozwów…

Dokumentacja

Ekspertyzy dobre na wszystko?

Ekspertyzy czy opinie prawne są dobre na wszystko. Przydają się, gdy politycy chcą uzasadnić jakąś decyzję, usprawiedliwić niepopularne działanie lub marszałek postanawia zarządzić reasumpcję głosowania. Gorzej, gdy ktoś o nie zapyta – wtedy okazuje się, że w ogóle ich nie ma, nie zostały utrwalone na piśmie, dotyczą zupełnie innego zagadnienia albo są tajne. Zapraszamy do…

Dokumentacja

 Zaangażowanie społeczne na rzecz demokratycznych wyborów – zapraszamy na live’a!

16 kwietnia o godz.11:00 zapraszamy na live’a poświęconego zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego na rzecz demokratycznych wyborów. W powyborczym tygodniu cieszymy się obserwacją, że w wielu gminach — w których działają znane nam aktywistki i aktywiści — przyszła zmiana. Ta zmiana to nowe osoby w radach gmin, ale też to druga tura w wyborach na wójtów, burmistrzów…

Dokumentacja

Fundusz Watchdogów – wspieramy lokalnych strażników – Stowarzyszenie SOISH

W latach 2015-2021 władze sprzedały Kościołom i związkom wyznaniowym nieruchomości warte ponad 66 mln zł. Po uwzględnieniu bonifikaty zapłacono za nie niecałe 11% ich wartości. To ustalenia Stowarzyszenia SOISH, które zrealizowało projekt strażniczy finansowany z Funduszu Watchdogów. To stworzony przez nas w 2022 roku program grantowy dla lokalnych inicjatyw strażniczych.

Dokumentacja

Spotkanie na temat konkursu grantowego dla Watchdogów!

8 kwietnia o 18:00 zapraszamy na spotkanie informacyjne o konkursie grantowym Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca “Wspieranie działań strażniczych w Polsce”, którego partnerem jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Dokumentacja

10 lat fact-checkingu w Polsce. Konferencja Stowarzyszenia Demagog

Stowarzyszenia Demagog — pierwsza w Polsce organizacja factcheckingowa — organizuje konferencję Razem przeciw dezinformacji. 10 lat fact-checkingu w Polsce, na której przestawi raport „Dezinformacja oczami Polaków 2024”. Sieć Obywatelska Watchdog Polska jest partnerem instytucjonalnym tego wydarzenia.

Dokumentacja

Nowy odcinek Zajawki – o sołtysach i sołectwach

W dziesiątym odcinku podcastu Zajawka Martyna Bójko rozmawia z Grażyną Jałgos-Dębską, wiceprezeską Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, prezeską Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza, ekspertką od spraw sołeckich, dziennikarką Gazety Sołeckiej m.in o tym jak funkcjonują sołectwa, roli sołtysów, tym jak wybierani są sołtysi oraz przepisie na dobrą współpracę na linii wójt-mieszkańcy-sołtys. Podcast możecie odsłuchać na: Youtube Spotify Soundcloud   Zajawka.…

Dokumentacja

Monitorowanie kampanii wyborczej – zapraszamy do odsłuchania podcastu!

W dziewiątym odcinku podcastu Zajawka Martyna Bójko rozmawia z Martyną Regent — aktywistką z Gdyni i członkinią Sieci Obywatelskiej o tym, czym jest transparentność komitetów wyborczych i jak sprawdzać, czy działają zgodnie z prawem. Martyna opowiada również, jak wygląda kampania przed wyborami samorządowymi w jej rodzinnym mieście. Podcast możecie odsłuchać na: Youtube Spotify Soundcloud Zajawka.…

Dokumentacja

Oświadczenie organizacji ws. raportu Komisji Europejskiej o praworządności

38 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, dziennikarskich i  wspierających media wzywa Komisję Europejską do wzmocnienia skuteczności dialogu na temat państwa prawa, poprawy wpływu raportowania oraz podjęcia zdecydowanych działań przeciwko systematycznym naruszeniom praw człowieka w państwach członkowskich UE. W lipcu 2024 roku Komisja Europejska opublikuje po raz piąty coroczny raport na temat praworządności. Pomimo pewnych usprawnień…

Dokumentacja

Wrzosowisko to łąka i las

Rada Miasta Torunia uchwaliła na początku marca utworzenie na terenie Wrzosowiska zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. To popularny wśród mieszkańców osiedla Wrzosy teren zielony. Choć to z pozoru dobra wiadomość, to jednak nie cieszy aktywistów zabiegających o ochronę tego miejsca. Dlaczego? Ponieważ zespół utworzono jedynie na terenie leśnym, a aktywiści i mieszkańcy od lat starają się o to,…

Dokumentacja

Zgłaszanie naruszeń w kampanii wyborczej

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z prezentacji Krzysztofa Jakubowskiego z Fundacji Wolności, członka Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, który opowiada o zgłaszaniu naruszeń komitetów w kampanii wyborczej.

Dokumentacja

Wspieranie działań strażniczych w Polsce

Dzięki Twojemu 1,5% podatku w 2024 roku przekazaliśmy 253 000 zł na wsparcie działań lokalnych inicjatyw strażniczych. Kto i jak skorzysta na utworzonym przez nas w 2022 roku Funduszu Watchdogów? Zachęcamy do składania wniosków dotacyjnych w konkursie strażniczym ogłoszonym przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Termin składania wniosków: 22 kwietnia godz. 14:00.

Dokumentacja

Projekt ustawy o ochronie sygnalistów – stanowisko organizacji

Stanowisko organizacji społecznych w sprawie rządowego projektu ustawy o ochronie sygnalistów z 26 lutego 2024 r. oraz dalszych zmian proponowanych w ramach prac legislacyjnych. 22 marca 2024 Przedstawiona przez rząd nowa wersja projektu ustawy o ochronie sygnalistów z dn. 26 lutego br. (wcześniej projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa) uwzględnia wiele rozwiązań proponowanych…

Dokumentacja

Prawa człowieka w szkole – zapraszamy na podcast

W tym odcinku podcastu Martyna Bójko rozmawia z Anną Dęboń ze stowarzyszenia Dopamina Lab na temat praw człowieka w szkole. Poruszany jest m.in. temat szkolnych statutów i niezgodnych z prawem zapisów, a także działań naprawczych i możliwości współpracy szkół w tym zakresie z organizacjami społecznymi. Podcast możecie odsłuchać na: Youtube Spotify Soundcloud Zajawka. Podcast Watchdoga. Wspieraj…

Dokumentacja

Obserwuj uczciwość kampanii wyborczej

Każdy mieszkaniec może przyglądać się uczciwości przebiegu kampanii wyborczej. Jest to równie ważne dla demokracji, co nasz udział w głosowaniu. Tylko czy każdy mieszkaniec wie, na co zwracać uwagę i co można zrobić w przypadku zaobserwowania naruszeń?

Dokumentacja

Watchdog wygrał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka!

21 marca 2024 Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w sprawie ze skargi Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przeciwko Polsce. Chodzi o dostęp do kalendarza spotkań Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego. W 2017 roku złożyliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o udostępnienie kalendarza Julii Przyłębskiej i Mariusza Muszyńskiego. TK uznał, że to nie jest…

Dokumentacja

Polityczna siła kobiet i młodych osób

28 marca Dyrektorka Programowa Sieć Obywatelskiej Watchdog Polska Katarzyna Batko-Tołuć będzie uczestniczyła w webinarium prowadzonym przez organizację Keseb. W tym wyborczym roku organizatorzy i uczestnicy spotkania będą rozmawiać o roli, jaką kobiety i młodzi ludzie odegrali w ostatnich kluczowych wyborach w Argentynie, Indonezji i Polsce. W rozmowie wezmą udział: Sadia Sindhu Khosa, Szefowa Center for…

Dokumentacja

O rzetelności dziennikarskiej

  Media lokalne, tak jak i lokalne watchdogi, zadają pytania i dzielą się z innymi pozyskanymi informacjami. W przypadku jednych i drugich kluczowa jest rzetelność, czyli sprawdzenie informacji w kilku źródłach i pokazanie sprawy na szerszym tle, bo często wystarczy wyrwać informację z kontekstu, by nabrała ona zupełnie innego znaczenia. Podkreślamy to na organizowanych przez…

Dokumentacja

Sprawdź, czy twój wójt, burmistrz, prezydent miasta wysłał twoje dane Poczcie Polskiej

Unikatową wyszukiwarkę internetową poświęconą „wyborom kopertowym” uruchomiły wspólnie Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Komitet Obrony Demokracji. Każda osoba może sprawdzić, czy jej gmina przekazała w 2020 roku nielegalnie spis wyborców Poczcie Polskiej. Sprawdź, czy Twoja gmina przekazała w 2020 roku nielegalnie spis wyborców Poczcie Polskiej. – czytamy w wyszukiwarce internetowej KOD-u i Watchdog pod adresem:…

Dokumentacja

Konferencja: Prawo do prawdy? Prawo do informacji

25 marca Dyrektorka Programowa Watchdoga – Katarzyna Batko-Tołuć, weźmie udział w organizowanej przez Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka UKSW Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej poświęconej prawu do prawdy i prawu do informacji.

Dokumentacja

Debaty samorządowe Fundacji Widzialne

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach przedwyborczych w Trójmieście organizowanych przez Fundację Widzialne. Najbliższe spotkanie już 19 marca w Sopocie.

Dokumentacja

Ruszamy z 5 nowymi monitoringami

Za nami drugie spotkanie w ramach VIII edycji Szkoły Inicjatyw Strażniczych. Tym razem grupa pod okiem prof. dr hab. Edyty Widawskiej pracowała nad planowaniem  monitoringu. Uczestnicy nie tylko poznali teorię dotyczącą prowadzenia tego typu działań, ale też w podgrupach rozpoczęli planowanie monitoringów, które zrealizują w ramach Szkoły.  Piątek rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad prowadzenia działań strażniczych.…

Dokumentacja

Jawność według Lasów Państwowych

Ten rok będzie dla Lasów Państwowych czasem podsumowań związanych z obchodami stulecia tej instytucji. My też chcielibyśmy dorzucić swoją cegiełkę związaną z transparentnością. Lasy Państwowe to największa w UE organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa. – czytamy na fanpejdżu tej instytucji. Czy jest zarządzana transparentnie? Niestety nie. Przekonaliśmy się o tym, składając serię wniosków…

Dokumentacja

I w Europie cenią informację

Raz na dwa lata Agencja Praw Podstawowych – unijna instytucja zajmująca się badaniem jak w Unii Europejskiej i krajach członkowskich realizowane są wartości i prawa zapisane w traktatach i Karcie Praw Podstawowych – organizuje Forum. Na Forum przyjeżdżają organizacje z całej Unii Europejskiej. To okazja do sieciowania, zobaczenia jak wiele jest sposobów patrzenia na problemy…

Dokumentacja

Posłuchaj podcastu o samorządzie

Zapraszamy do posłuchania nowego odcinka podcastu Zajawka, w którym Szymon Osowski i Martyna Bójko rozmawiają o roli i zadaniach samorządu i jego organów.

Dokumentacja

Znaczenie NATO dla ochrony prawa do informacji

25. rocznica przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi nie tylko kamień milowy w historii naszego kraju, ale także przypomnienie o fundamentalnych wartościach, które NATO promuje i broni. Warto przy tej okazji głębiej zastanowić się nad znaczeniem tego sojuszu nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego, ale także dla ochrony praw człowieka, w tym prawa do informacji.…

Dokumentacja

Zapraszamy na Weryfikaton!

Zapraszamy dziennikarzy, fact-checkerów, aktywistów i działaczy społecznych, pracujących w redakcjach lub prowadzących portale internetowe oraz osoby studiujące dziennikarstwo i kierunki pokrewne do udziału w maratonie sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi. Zgłoszenia tylko do 18 marca!