1% podatku na prawdę

Sieć Obywatelska Watchdog Polska została organizacją pożytku publicznego w 2009 roku. Przez ten czas zebraliśmy prawie 200 tys. złotych od podatników. Przeznaczyliśmy je na ochronę prawa do informacji i propagowanie jawności jako podstawowej zasady życia publicznego.  Przekazując 1% swojego podatku w tym roku, wesprzesz te same cele.

Jak przekazać 1% podatku?

Aby przekazać nam 1% Twojego podatku potrzebny jest Ci nasz numer KRS – 0000181348. Gdy już masz go pod ręką, wystarczy, że wpiszesz go w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej: IT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28 lub PIT-38. To urząd skarbowy przekaże nam pieniądze.

Możesz też korzystać z programu do wypełniania deklaracji, który znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że program automatycznie podpowiada numer KRS naszej organizacji, nie będzie można go zmienić.

Warto wiedzieć, że podatek możesz przekazać, tylko jeśli rozliczasz się samodzielnie. I możesz to zrobić pracując na etat, umowę zlecenie i o dzieło, będąc emerytką lub emerytem czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym. Twój 1% wesprze nas także jeśli sprzedałeś(aś) nieruchomość lub papiery wartościowe.

Czy można nas wesprzeć także w inny sposób?

Tak. Bardzo nam pomożesz jeśli:

  • Opowiesz o nas swoim znajomym i zachęcisz ich do przekazania 1% podatku.
  • Wydrukujesz naszą ulotkę i przekażesz osobom z Twojego otoczenia.
  • Powiesisz nasz plakat do samodzielnego wydrukowania na klatce schodowej lub w miejscu publicznym (oczywiście legalnie) – Plakat 1 i Plakat 2.
  • Umieścisz baner na swojej stronie, jeśli taką posiadasz.
  • Do podatku dodasz stałe zlecenie na comiesięczny przekaz dla Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, na numer konta: 29 2130 0004 2001 0343 2101 0001, a w tytule napiszesz „darowizna na cele statutowe”.
  • Włączysz się niefinansowo w nasze działania

Na co przeznaczymy zebrane pieniądze?

Pieniądze, które nam przekażesz przeznaczymy na ochronę prawa do informacji. Oznacza to, że opłacimy z nich:

  • Koszty spraw sądowych.
  • Koszty kopert, znaczków, papieru. Choć wnioski o informację wysyłamy mailem, to niestety skargi zazwyczaj muszą być wydrukowane i przekazane pocztą.
  • Koszty pracy prawników. Rozrastamy się i jest coraz większe zapotrzebowanie na naszą pomoc. Pracuje z nami grupa studentów i studentek, ale potrzebujemy wychowywać następne pokolenie prawników specjalizujących się w ochronie prawa do informacji. Na to potrzebne są pieniądze.
  • Koszty pracy organizacyjnej – wykonywanie naszych działań wiąże się ze sporą logistyką i zarządzaniem.  W dokumentacji musi być porządek!

Jak dowiesz się, czy dotrzymaliśmy słowa?

To, ile zebraliśmy pieniędzy i jak je wydaliśmy, opublikujemy w naszym Biuletynie informacji Publicznej:

Jeśli zdecydujesz się dodatkowa na zlecenie stałe, to sprawdzisz nas tutaj.

A gdy będziesz chciał lub chciała poczytać o naszych osiągnięciach, zapisz się na newsletter i śledź nasze media społecznościowe.

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

  1. szanujący prawo

    Dobry tekst.
    Winien być wieczorną lekturą dla typów “pawłowiczowych”
    tak chętnych do wypisywania po fejsbukach i twiterach, wyssanych ze swoich ideologicznie uformowanych mózgów wszelakich bzdur o finansach i działalności a nie korzystających z udostępnianych przecież przez Watchdoga, aktualnych i rzetelnych danych źródłowych.
    Dobrze by zrobił, rehabilitacji takich mózgów.

  2. Dominik

    Jak najbardziej, warto spierać takie organizacje, 1% przecież nic nie kosztuję, przekazanie go.

  3. Wioletta

    Dziękuję, że powstaliście za czasów PO, by patrzeć władzy na ręce. Udowodniliście, że nie jesteście interesowni i wpływowi. Pracując w sferze publicznej czułam się z Wami bezpieczniej! Przy dzisiejszej dyktatorskiej władzy takich organizacji powinno powstać więcej! Pomogę jak potrafię. Rozpropaguję wiedzę o Was i potrzebie wsparcia nie tylko 1 % na Dolnym Śląsku. Trzymajcie się!

    1. Redakcja

      Dziękujemy!

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *